Ogrod Miłosna

las3

las1

18.07.17

Miejsca dla nowych lokatorów


W Ogrodzie Dendrologicznym Miłosna czekają na Państwa nowe obiekty.


Od niedawna w naszym ogrodzie możecie Państwo spotkać nowe atrakcje, które tym razem przygotowaliśmy dla miłośników ptasiego świata, czyli awifauny.

Są to budki (skrzynki) lęgowe dla ptaków. Wnikliwi obserwatorzy spostrzegą kilka rodzajów budek przeznaczonych dla różnych gatunków ptaków. Czym powinna charakteryzować się dobra budka, by ptaki ją chętnie zasiedlały?

1. Przede wszystkim powinna być wykonana z naturalnych materiałów, tj. z wydrążonych pni lub z nieheblowanych desek (ułatwiają one pisklętom wdrapywanie się z gniazda do otworu wylotowego). Należy pamiętać, aby drewniane elementy wykorzystane do wykonania budki nie były impregnowane substancjami syntetycznymi, mogą one bowiem zaszkodzić ptakom i ich lęgom.

2. Przednia ścianka skrzynki lęgowej powinna mieć grubość minimum 4, a najlepiej 6 cm. Jednocześnie, odległość pomiędzy dnem skrzynki lęgowej a otworem wylotowym powinna być jak największa, co uniemożliwi drapieżnikom (np. kunom) dostęp do jaj lub piskląt.

3. Budka musi być otwierana na tzw. „zakładkę” i zabezpieczona gwoździem, co ułatwi jej otwieranie, bowiem coroczne czyszczenie skrzynek lęgowych pozwala uniknąć obecności pasożytów zamieszkujących ptasie gniazda.

4. Dach powinien być spadzisty i wykonany z jednego kawałka drewna – zabezpieczy to budkę przed przedostawaniem się wody do wewnątrz.

Wszystkich, którzy chcą się cieszyć obecnością ptaków w swoim otoczeniu, zapraszamy do naszego ogrodu.

Budka typu A (średnica otworu wlotowego 32mm) przeznaczona jest dla szpaków, bogatki, modraszki, wróbli, mazurków, muchołówek oraz pleszki.

Typ A

Budka typu A1 ma najmniejszy otwór wlotowy (27 mm) i jej wywieszenie pozwala na wyprowadzenie lęgu przez wszystkie sikory oprócz bogatki, która jest spośród nich największa i chętnie zasiedla budki o większym otworze wlotowym.

A1

Skrzynka typu B charakteryzuje się dużym otworem wlotowym – 45mm i najchętniej zasiedlają ją, znane wszystkim sadownikom, szpaki.

Typ B

Skrzynka dla muchołówki i pleszki charakteryzuje się dwoma wydłużonymi otworami wlotowymi, które zapewniają lęgom bezpieczeństwo, a także dobrą widoczność dla ptaka wysiadującego jaja.

Muchołówka

Skrzynka horyzontalna jest przeznaczona dla bogatki ale chętnie zasiedlają ją również inne sikory oraz kowalik.

Budka dla pełzacza swój nietypowy kształt zawdzięcza upodobaniom tego bardzo ciekawego gatunku. Pełzacze jako miejsce naturalnych kryjówek wybierają spękania kory.

Pełzacz

Skrzynki półotwarte dedykowane są dla ptaków, które schronienia znajdują w niszach, miejscach osłoniętych od deszczu lub dziuplach o bardzo szerokim wejściu. Budki tego typu chętnie zasiedlają muchołówka, pliszka siwa, rudzik i kopciuszek.

Półotwarta

W budce lęgowej typu D (otwór wlotowy 85 mm) miejsce do lęgowania znajdą gatunki większych ptaków, takie jak dudek, sójka, dzięcioł czarny, zielony i zielonosiwy, kraska, pustułka, włochatka.

Typ D

Skrzynki lęgowe znajdujące się w naszym ogrodzie zostały wywieszone w celach edukacyjnych i pokazowych. Podczas instalowania budek w swoim otoczeniu należy pamiętać o:
- spokojnym miejscu, które jest mało uczęszczane przez ludzi i ocienione w godzinach przedpołudniowych,

- odległości pomiędzy budkami, która powinna wynosić przynajmniej 30 m,

- wysokości wywieszenia skrzynki, która ze względu na możliwość nękania ptaków przez ciekawskich ludzi powinna wynosić 4m,

- skierowaniu otworu wlotowego na wschód.

Pośród budek lęgowych dla ptaków można znaleźć również jeszcze jedną ciekawą skrzynkę. W odróżnieniu od pozostałych, otwór wejściowy znajduje się z boku skrzynki. Ten ciekawy „domek” jest przeznaczony dla wiewiórek.

 

Nadleśnictwo Kwidzyn
ul. Braterstwa Narodów 67, 82-500 Kwidzyn
www: kwidzyn.gdansk.lasy.gov.pl e-mail: kwidzyn@gdansk.lasy.gov.pl
Aktualności | Galeria | Szukaj | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności